• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

Bayraktar`a yılın projesi ödülü!..

Bayraktar`a yılın projesi ödülü!..
Restore ettirdiği Sıbyan Mektebi ile Türkiye`de bir ilke imza atan Manisalı İşadamı Hakkı Bayraktar, Vakıflar Haftası`nda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından `Yılın Projesi` ödülüne layık görüldü.

Röportaj: Berna Memiş
 
              Hatuniye Cami yanında bulunan tarihi Sıbyan Mektebi’ni ailesi adına “Kadınlar Mescidi” olarak kullanılmak üzere restore ettiren İşadamı Hakkı Bayraktar, bu projesiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından "Yılın Projesi" ödülüne layık görüldü.  Bayraktar, Vakıflar Haftası dolayısıyla bugün Ankara'da düzenlenen kutlama programında ödülünü alacak.   Manisa'ya pek çok katkısı bulunan ve ayrıca doğduğu köyün de kahramanı olan Bayraktar, "Manisa'yı seviyorum. Ülke dışındaki toplantılarda Pelitalanlı ve Manisalı olduğumu söylemekten onur duyuyorum" dedi.
              Sipil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı  ve Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hakkı Bayraktar, başarılı iş hayatının yanı sıra, aşığı olduğu Manisa şehri için yaptığı yardımlara ve şehrin kültürüne sahip çıkmaya devam ediyor.  Bayraktar, "Bayraktar Ailesi, değer bilmek değer yaratmak anlayışıyla iş ve meslek yaşamındaki bilgi deneyim ve birikimlerini sosyal yaşamda da meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve kamu kurumlarındaki gönüllü hizmetleriyle pekiştirmeyi ilke edinmiş ve birçok toplumsal projeye imza atarak hayata geçirmiştir" dedi.
İŞ HAYATINA SİMİT SATARAK BAŞLADI
              Çalışma hayatına gençlik yıllarında simit satarak başladığını söyleyen Bayraktar, "Ben Türkiye topraklarında doğan yetişen ve bu devletin imkanlarıyla okuyan birisi olarak, devletime olan borcumu her şekilde ödemek için gayret gösteriyorum. Gençler için istihdam oluşturmak birinci hedefim. İşsiz bir gençlik toplumsal olarak farklı olaylara sebep olur. Eğer biz bu gençlere iş ve aş verebilirsek üzerimize düşen vatandaşlık görevlerimizi layıkıyla yerine getirmiş oluruz. Şu an Sipil A.Ş.'de 500 kişi istihdam edilmiş ve çalışmaktadır" dedi.
DOĞDUĞU KÖYÜN KAHRAMANI OLDU
              Yunt Dağı'nda bulunan Pelitalan Köyü'nde doğan Hakkı Bayraktar,  yaklaşık 20 yıldan bu yana geleneksel hale getirdiği  yardımlarla Pelitalan Köyü'nün adeta kahramanı haline geldi.  Bulunduğu yardımları saymakta mütevaziliği nedeniyle zorlanan Bayraktar, "Taşımalı sistem dolayısıyla Yunt Dağı'ndaki diğer köylerden gelen öğrenciler de Pelitalan'da okuyorlar. Geleneksel hale getirdiğimiz ayakkabı dağıtma günümüz var. Öğrenciler için özel ayakkabı imal ediliyor ve kendilerine dağıtılıyor. Ayrıca bu etkinlik içinde ünlü şair ve yazarları çocuklarla bir araya getirmenin de mutluluğunu yaşıyoruz.  Her yıl Çanakkale gezisi ile çocuklarımızı Çanakkale'ye götürüyor ve orada misafir ediyoruz.  İçlerinde köylerinden hiç çıkmamış, ilk kez denizi gördüğü için büyük bir heyecan yaşayan çocuklarımız var.  Şimdi de yine geleneksel hale getireceğimiz Anıtkabir Gezisi düzenliyoruz. Pelitalan'da okuyan öğrencileri 17-18 Mayıs tarihlerinde Anıtkabir gezisine götüreceğiz" dedi.  
              Pelitalan Köyü'ndeki yaşlı nüfusa destek olmak amacıyla köyün yaşlılarını maaşa bağlayan Bayraktar, köylüye ramazan ayı boyunca iftar ve sahur yemekleri veriyor.
SIBYAN MEKTEBİ'NDEN HANIMEVİ'NE
             Hatuniye Cami yanında bulunan Sıbyan Mektebi'nin kadınlar evi olarak restore edilmesi amacıyla İl Müftülüğü, Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü ve İşadamı Hakkı Bayraktar arasında imzalanan protokol ile başlayan çalışmalar sonucu bina orjinaline uygun olarak restore edildi. Manisalı kadınların kullanmaya başladığı tarihi yapı, şehre kazandırıldı. 
             Bu binayı Manisalıların hizmetine kazandırmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden İşadamı Hakkı Bayraktar da, “Geleceğe sahip çıkmanın yolunun öncelikle tarihimize ve kültürel miraslarımıza sahip çıkmaktan geçtiğini düşünüyorum. Bu binanın daha önce Bayraktarzade Ahmet Efendi tarafından yaptırıldığını, Dr Fahrettin Er'den öğrendim. Kendisi bana burayı restore ettirmem konusunda fikir verdi. Biz de Bayraktar ailesi olarak burayı restore ettik ve Manisa'ya kazandırdık. Hem bir kadın evi hem de kadınlar mescidi olarak Manisalı kadınların ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir mekan haline getirdik" diye konuştu. 
TARİHİ BİNALAR KORUNMALI
            Manisa, şehzadeler şehri olarak önemli tarihi değerlere sahip. Spil Dağı ile de son derece cazibe merkezi olabilecek bir şehir.  Manisa'nın sahip olduğu bu fırsatları ne yazık ki ön plana çıkartılamıyor.  Geçtiğimiz dönem Manisa Belediyesi, pek çok tarihi mekanın ve eserlerin restoresini ve onarımını gerçekleştirdi.  Üniversite, Valilik ve Belediye bir araya gelerek bu çalışmaların sayısını artırabilir. Teşfik edecek çalışmalar gerçekleştirebilir.
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI TARİHİ BİNASINA TAŞINIYOR
            Sıbyan Mektebi'nin yanı sıra, Makina Mühendisleri Oda binası olarak kullanılacak olan ve restorasyonu tamamlanan tarihi bina da önümüzdeki günlerde hizmete geçecek.  Belediye, Valilik ve Makina Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokol ile orjinaline uygun olarak baştan yapılan tarihi bina ile Manisa yeni bir kültürel değere daha sahip çıkmış bulunuyor.  Bayraktar, "Makina Mühendisleri Odası olarak önümüzdeki günlerde restorasyonu tamamlanan yeni binamıza taşınacağız.  Manisa'nın tarihi değerleri yok olup gitmemeli. Bu tür projelerin tüm Manisalılara örnek olmasını dilerim. Şehrimizde sahip çıkılmayı bekleyen değerlerimiz çok fazla. 150 yıllık tarihi iki ev aslına uygun olarak restore edildi. Bu evlerden geriye sadece iki duvar kalmıştı. Zoru başardık" diye konuştu.

 

 


Bu röportaj 4963 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR