• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

`TEK ADAM`A DEĞİL, TBMM`YE SAHİP ÇIKMALIYIZ`

`TEK ADAM`A DEĞİL, TBMM`YE SAHİP ÇIKMALIYIZ`
Radyo HİRAŞ`ın ilgiyle dinlenen `Manisa`da Yaşam` programına konuk olan CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer, `TBMM`nin yetkileri alınıp, tek adama verilmek isteniyor` dedi.
HİRAŞ Medya Grup Başkanı Rıfat Emin Uygur`un hazırlayıp sunduğu, Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala`nın yorumlarıyla renk kattığı ‘Manisa’da Yaşam’ programının bu haftaki konuğu CHP Manisa  Milletvekili Tur Yıldız Biçer’di. Manisa'da Yaşam programında konu yine Anayasa değişikliği ile buna bağlı olarak anamuhalefet partisinin referandum öncesi ülke genelinde ve Manisa’da nasıl bir yol haritası izleyeceği oldu.

‘REFERANDUM’
Programın başında Mustafa Pala`nın her hafta Manisa Posta Gazetesi için yazdığı köşe yazısı okundu. Ülkemizde yaşanan son siyasal gelişmeler ışığında vatandaşları bir kez daha birlik ve beraberliğe çağıran Mustafa Pala, yazısında şu düşüncelerine yer verdi; “Türkiye tarihi bir referanduma gidiyor. 16 Nisan 2017 günü yapılacak yeni anayasa referandumu için geri sayım başladı. AK Parti ve MHP referandumda halkı 'EVET' demeye çağırırken CHP, HDP, MSP, DP, Vatan Partisi de referandumda halkı 'HAYIR' demeye çağırıyorlar. MHP içinde, bazı milletvekillerinin ve genel başkan adaylarının öncülüğünde ‘Hayır’ çağrıları devam ediyor. Sonucu 16 Nisan’da hep birlikte göreceğiz. Değişikliğin önemli yönü, Cumhurbaşkanının, aynı zamanda parlamento dışından oluşturulacak hükümetin başkanı olması, siyasi partisi ile ilişkisini sürdürmesi, genel başkanı olabilmesidir. Halk tarafından seçilecek Başkan, Bakanlar Kurulunu milletvekillerinin arasından seçmeyecek. Dışarıdan bakanlar kurulu oluşturacak. Bakanlar Kurulu için güven oylaması yapılmayacak. Gensoru olmayacak”.

“PADİŞAHIN YETKİLERİ DAHA AZDI”
Daha sonra Program Yapımcısı ve Moderatörü Rıfat Emin Uygur, dinleyicilerden gelen referandum öncesi merak edilen konuları CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer’e iletti. Özellikle, vatandaşlar tarafından net olarak anlaşılmayan Anayasa’daki 18 madde üzerinde yapılmak istenen değişikliği ele alan Milletvekili Biçer, referandum ile istenenin bir sistem değişikliğinden fazlası olduğunbu söyledi. Biçer, şu açıklamada bulundu; “Anayasa değişikliği bilimsel bir konu, biz dedik ki, üniversitelerden uzman kişiler, barolardan hukukçular gelsin bu konudaki düşüncelerini anlatsınlar. Değişiklik için kurulan komisyonlarda bulunsunlar. Sivil toplum kuruluşları komisyonlara katılım göstersin. Burası bir hukuk devletiyse konu yasal çerçevede tartışılmalıydı. AKP ve MHP buna ‘Hayır’ dedi. Anayasa değişikliği kamuoyunda yeterince tartışılmadı. Çünkü bu değişiklik ile Gazi Meclisimizin, yani Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Bakanlar Kurulu’nun tüm yetkileri elinden alınıp, çok daha fazlası Cumhurbaşkanına, tek bir kişiye verilmek isteniyor. Bu kadar yetki Padişaha bile verilmemişti”.

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN UYGUN ZAMAN DEĞİL”
CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Anayasa değişikliği için zamanlamanın da uygun olmadığını ifade ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Türkiye daha yeni 15 Temmuz sürecini yaşadı. Cumhurbaşkanının da dediği gibi at izi it izine karışmış durumda. Yargılamalar devam ediyor. OHAL ilan edildi. Toplumun değişik kesimlerinin görüşleri de alınmadı. Üniversiteler, barolar, sivil toplum kuruluşları katılım sağlamadı. Bu aşamada, olağanüstü hal de varken referandum yapılması uygun değil. Önce OHAL’in nedenleri ortadan kaldırılmalı. Çünkü Anayasa değişikliği sıradan bir şey değildir. Anayasa adı üzerinde genel bir düzenlemedir. Toplumun tamamını ilgilendirir. Bu Meclis insanlarımızın dökülen kanıyla, onlarca savaşla, Milli mücadeleyle kuruldu. Böyle bir Meclis bu Anayasa’yı meydana getirdi. Şimdi tek bir kişi, Cumhurbaşkanı böyle bir Meclisin tüm haklarını elinden alıp, daha fazlasını tek adam olarak kullanacak, bu ne kadar doğru”.

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”
“Bizim kişilerle bir ilgimiz yok, biz egemenlik kayıtsız şartsız milletin olsun istiyoruz. Yani TBMM’nin olsun istiyoruz. Ama bu değişiklikle TBMM’nin hakları alınıp Cumhurbaşkanına verilmek isteniyor. Meclis’in hakları elinden alınıyor” diyen Biçer, “Ben buna ‘Satır Yetkisi’ diyorum. Bu yetki ile Cumhurbaşkanı olacak kişi aynı Azerbaycan’da olduğu gibi bir sabah kalktığında eşini Cumhurbaşkanı Yardımcısı ilan edebilir ve buna kimse ses çıkaramaz” yorumunda bulundu. Biçer, referandumda vatandaşlardan “Hayır” oyu kullanarak Milli İrade’ye ve TBMM’ye sahip çıkmalarını istedi.  

Dolu dolu sohbetlerle bir haftanın ve Türkiye gündeminin değerlendirildiği ‘Manisa’da Yaşam’ programı Rıfat Emin Uygur’un birlik ve beraberlik mesajlarıyla son buldu. Uygur, “İster ‘Evet’, ister ‘Hayır’ densin, Türk halkı kendisi için en doğru sonuca ulaşacaktır ve herkes buna saygı duyacaktır” dedi.
Bu röportaj 1749 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR