• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

`HAYIR` MİLLETE GÜVENSİZLİKTİR, `EVET` İSTİKRAR GETİRİR

`HAYIR` MİLLETE GÜVENSİZLİKTİR, `EVET` İSTİKRAR GETİRİR
Radyo HİRAŞ`ın ilgiyle dinlenen Gündem Özel programına katılan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, `Referandumda `Hayır` demek, bu millete güvensizliktir` dedi.
HİRAŞ Medya Grup Başkanı Rıfat Emin Uygur`un hazırlayıp sunduğu ve önemli konuklarını ağırladığı Gündem Özel programının bugünkü konuğu MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay oldu. Akçay, referandumda neden “Evet” denmesi gerektiğini, partisinin ve kendisinin bu konudaki görüşlerini anlatırken, radyoyu telefonla arayan dinleyicilerin de sorularını yanıtladı.

“HER ŞEY İHTİYAÇTAN KAYNAKLANIR”
Rıfat Emin Uygur’un, “Referandum sürecine girildi, bu referanduna neden gerek duyuldu?” şeklindeki ilk sorusuna yanıt veren Erkan Akçay, şu değerlendirmede bulundu; “Yaşamda her şey bir ihtiytaçtan doğar. Türkiye’de siyasetin de bir sistem değişikliğine ihtiyacı vardı. Anayasa değişikliği bu ihtiyaçtan kaynaklandı. Bizim tarih boyunca Cumhurbaşkanı-Başbakan ilişkilerimiz sorunlu olmuştur. Pek söylenmez ama, Mustafa Kemal Atatürk-İsmet İnönü ilişkisi bile sorunluydu. Atatürk aramızdan ayrılmadan İnönü ile sorunluydu. Sonrasında Celal Bayar-Adnan Menderes, Cevdet Sunay-Süleyman Demirel, Fahri Korutürk-Bülent Ecevit, Turgut Özal-Mesut Yılmaz ve en iyi bildiğiniz Ahmet Necdet Sezer-Bülent Ecevit ilişkilerinde hep sorunlar yaşandı. Bu sorun sadece aynı görüşten olan insanlar arasında değil, aynı partiden olan insanlar arasında da yaşandı. Aynı partide olmalarına karşın Recep Tayyip Erdoğan-Ahmet Davutoğlu ilişkisinde de yaşandı. Aslında bu bir kişisel sorun, Ali-Veli sorunu değil, sistem sorunuydu. Çift başlılık sorunuydu. Ayrıca parlamenter sistemde Cumhurbaşkanı’nı seçememek de büyük bir sorundur. Devlet’te kriz yaşanmaktadır ve biz bu nedenle, Devlet’te krizler yaşanmasın diye ‘Evet’ diyoruz”.

“CHP YANLIŞ BİLGİ VERİYOR”
AK Parti ile ortak hareket ettikleri için eleştiri aldıkları şeklindeki soruya ise Akçay, “AK Parti bizim düşmanımız değil, CHP de değil. Onlar bizim siyasi rakibimizdir. Biz Devlet’in geleceğine, güvenliğine bakarız” diyerek, şu açıklamada bulundu; “Devlet’in başındaki bu sorun artık ertelenemeyeceği için MHP ve AK Parti bir Anayasal değişiklik konusunda anlaştı. Yapılan bir rejim değişikliği değildir, sistem değişikliğidir veya hükümet reformudur. Şahsi bir yönetimden, çift başlılıktan kurtulmak, yetkili, fakat sorumsuz bir Cumhurbaşkanından kurtulmak için hazırlanmıştır. Bu değişiklikle Cumhurbaşkanı sorumlu bir hale gelecektir. İşlediği bir suçtan Yüce Divan’a gönderilebilecektir. Önceden bu işlem için 550 vekilin 413’ünün oyu gerekliydi, şimdi 600 vekilin 400’ünün oyu ile bu işlem yapılabilecek. Oransal olarak baktığınızda yenisinin oranı daha düşüktür. Daha az vekille Cumhurbaşkanı Yüce Divan’a gidiyor”.

“MİLLETE GÜVENMEK GEREKİR”
CHP’nin bir çok eleştirisinin altında millete güvensizlik yattığını ifade eden MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Kötü biri bu yetkileri ele geçirirse ne olur?” gibi soruların da mantık içermediğini ifade ederek, “Böyle düşünceler millete, halka güvensizliktir” dedi. Akçay, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz bu millete güvenmeyeceğiz de, kime güveneceğiz. Bu millet ne zaman uygun olmayan birilerini başa getirmiş. Türk milleti liderlerini her zaman doğru seçmiştir, seçilene de saygı duymuştur”. Cumhurbaşkanlığı yetkilerinin fazla olduğu iddialarına da cevap veren Akçay, “Biz bu yetkileri halkın yüzde 50’sinden fazlasının oyunu alan birine vermeyelim de, kime verelim? Halkın güvenini kazanmış biri tabiki yetkilerini kullanacak. Halk, doğru olmayan bir kişiyi Cumhurbaşkanı yapar mı?” dedi.

“İSTİKRAR ÖNEMLİ”
Bugüne kadar kurulan hükümetlerin sayısını 94 yıllık tarihimize böldüğümüzde her 1 yıl 4 aya bir hükümet düştüğünü söyleyen Erkan Akçay, 14 yıldır tek başına iktidarda olan AK Parti’nin bile 8 hükümet kurduğunu ifade ederek, istikrara dikkat çekti. “Türkiye’de bir parti tek başına da iktidar olsa, maalesef istikrarı sağlayamıyor” diyen Akçay, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bizim için asıl olan Devletimizdir, milletimizdir. Bizim görevimiz sadece iktidar olmak değildir. Sorumluluklarımız var. Devletin geleceği için yapmamız gerekenler var. Sorunları görmezden gelemeyiz. Terörü görmezden gelemeyiz. Yeni sistemle sağlanacak istikrarla başta terör belası olmak üzere, tüm sorunları daha rahat çözebileceğiz. Türkiye daha iyi yönetilsin diye, istikrarlı olalım diye ‘Evet’ diyeceğiz. Çift başlılığı ortadan kaldıracağız, kuvvetler ayrılığını netleştireceğiz, sorumlu bir hükümet ve Cumhurbaşkanı olmasını sağlayacağız. Bu değişiklikte Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerine yönelik tehdit yok. Bu endişelerin yersiz olduğunu herkes görmeye başladı”.

“YEMİNİMİZ VAR”  
Demokrasiye inançsızlığın millete güvensizlik olduğunu, bazı partilerin halka güvensizlik üzerine propaganda yaptığını ifade eden Akçay, sözlerini şöyle sonlandırdı; “Biz ısrarla Türkiye Cumhuriyeti’nin daha iyi yönetileceği güçlü bir Devlet yönetimi, güçlü hükümet arzusu içindeyiz. Buna inandığımız için bu yola çıktık. Daha iyi adalet, refah ve güvenlik isteyen halkın bu istekleri ancak çift başlılık bitince, siyasi çekişmeler ortadan kalkınca gerçekleşir, sorunlar çözülür. Bizim de ülkemiz için bir yeminimiz var, bu yeminden vazgeçmeyiz. Türkiye için ‘Evet’ diyoruz.
Bu röportaj 1702 kez okundu
BENZER RÖPORTAJLAR