• mih sol
  • mih sag

Naime Teyze`den kandil pişisi..

Naime Teyze`den kandil pişisi..
Manisa`nın Sarıgöl ilçesinde bir geleneği devam ettiren kadınlar, kandil nedeniyle özel olarak yapılan pişileri komşularına dağıtıyor.

 
     Yıllardan bu yana evlerde hazırlanan pişilerin dağıtılmasının bir gelenek olduğunu belirten Emcelli Mahallesi’nden Naime Hasırcı (67), "Üç aylar dediğimiz Recep, Şaban ve Ramazan ayları Müslümanlar için çok önemli günlerdir. Üç ayların başlangıcı olan Recep ayının girmesiyle birlikte yıllardır, evlerde hazırladığımız pişileri komşulara, yakınlarımıza dağıtmaktayız. Onlar da bizlere gönderirler. Erkekler de kabirlere ziyarete giderler ve ölen yakınlarımız için dualar ederler" dedi.
     Evlerde hazırlanan ve komşularla paylaşarak eski bir geleneği yaşattıklarını belirten Naime Hasırcı, "Bizler, büyüklerimizden böyle gördük ve devam etmekteyiz. Pişilerin dağıtımına da çocuklarımız yapmakta ve bu geleneği öğrenmelerini sağlıyoruz" diye konuştu.
Anadolu insanının bu geleneği sürdürmeye çalışmasındaki amacının Allah’ın verdiği nimetlere karşı bir şükür olduğunu belirten Hasırcı, "Yaptığımız hayırlardan sonra, dualar yaparak şükretmekteyiz. Fakirlere yedirmek çok güzel bir olay, yapılan pişi geleneğiyle yardımlaşmanın örnekleri sergilenmektedir" dedi. Recep ayında pişi yapamayanlar, bütçelerine göre şeker, lokum, bisküvi ve gofret de dağıtıyor.

Bu haber 3204 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
SON DAKİKA
PUAN DURUMU