• mih sol
  • mih sag

Şehzadeler Belediyesi`nde parklar engelsiz

Şehzadeler Belediyesi`nde parklar engelsiz
Manisa Şehzadeler Belediyesi, Zafer Kalkınma Ajansı`nın katkılarıyla hayata geçirdiği `Şehzadeler Parkları Hayat Bulsun Engelsiz Olsun` projesiyle parklar artık engelsiz olacak.

 Manisa Şehzadeler Belediyesi, Zafer Kalkınma Ajansı`nın katkılarıyla hayata geçirdiği `Şehzadeler Parkları Hayat Bulsun Engelsiz Olsun` projesiyle parklar artık engelsiz olacak.

Şehzadeler Belediyesi Zafer Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla hayata geçirdiği 'Şehzadeler Parkları Hayat Bulsun Engelsiz Olsun' projesinin tanıtımı yapıldı. Bedesten Çok Amaçlı Salon'da gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Manisa Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Şehzadeler Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Basın İlan Kurumu Müdürü Kenan Tokgöz, Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Emeksiz, engelliler, engelli aileleri ve muhtarlar katıldı.

Tanıtımda proje hakkında bilgi veren Zafer Kalkınma Ajansı görevlisi Osman İba, projenin toplamda 1 milyon 136 bin 273 liraya mal olduğunu söyledi. Bütçeye yüzde 60 oranında Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklendiğini belirten İba, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından projenin 680 bin 957 lirasının karşılanacağını dile getirdi. Şehzadeler Belediyesi tarafından 455 bin 315 liralık bütçenin karşılanacağını sözlerine ekleyen İba, "Aynı katkılarla belediyemizce 700 bin lira harcama yapılması öngörülmektedir" dedi.

İba'nın ardından konuşan Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Emeksiz ise, projenin engelliler tarafından büyük bir sevinçle karşılandığını belirterek, "Doğmuştuk, yaratılmıştık ama pozitif ayrımcılığımız, farkındalığımız yoktu. Yaşayan birileri olarak, bütün kapılarımız kapalıydı. 2002'den beri var olduğumuz belli oldu. Pozitif ayrımcılığımız, bakanlığımız, kanunlarımız doğrultusunda öncülüğümüz oldu. Bu konuda hiç bir engele takılmıyoruz. Manisamız bir engelli şehri oldu" diye konuştu.

"HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR"
Tanıtım toplantısında konuşan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, toplumsal olarak herkese görev düştüğünü belirterek, "Şüphesiz ki bu noktada hepimize düşen görevler var. Engelli yavrularımızın ailelerine düşen görevler var. Eğitim kurumlarına düşen görevler var. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine düşen görevler olduğu gibi belediyelerimize de düşen ciddi görevler bulunmaktadır. İşte biz de bu bağlamda göreve geldiğimiz günden beri pozitif ayrımcılığın en güzel örneklerini sergileyebilmek için çaba sarf ediyoruz. Şehzadeler Belediyesi Kent Konseyi'nde Engelliler Meclisimizi oluşturduk. Onun başkanı seçildi. Onun dışında da tüm sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle de sık sık bir araya geliyoruz. Onlara yönelik etkinlikler düzenliyoruz" şeklinde konuştu.

Şehzadeler Belediyesi olarak engelli envanterlerini çıkardıklarını sözlerine ekleyen Başkan Çelik, "İlçemizdeki engelli envanterimizi çıkarttık. Kaç tane engellimiz var?, Nerelerde istihdam edilebilirler? Hangi alanlarda çalışabilirler? bu verileri de yüzlerce kurum ve kuruluşlarla fabrikalarla paylaştık. Bu veri tabanı doğrultusunda istihdam olan arkadaşlarımız olduğunu biliyoruz. Bundan da mutlu oluyoruz" ifadelerini kullandı.

"OYUN OYNAMAK BÜTÜN ÇOCUKLARIN HAKKI"
Engelsiz çocukların parklarda oyun oynarken engelli çocukların oynamamasının söz konusu olmadığını dile getiren Çelik, "Şüphesiz ki bütün çocukların hakkıdır oyun oynamak, parklara gitmek. Engelsiz çocuklar oyun gruplarında oynarken, gülerken, neşelenirken, engelli yavrusunu tekerlekli arabasında parkın kenarında bekleten annenin ızdırabını hissetmek zorundaydık. Hissettik ve hemen yerimiz yurdumuz, binamız yokken, imkanlarımız yokken Şehzadeler'de TÜİK'ten aldıkları verilere göre en çok engelli çocuğumuzun yaşadığı mahallelerden başlayarak engelsiz parkları çok şükür bu şehre kazandırdık" dedi. Araç sahiplerine de seslenen Çelik, "Bu duyarlılığı hepimiz taşımalıyız. Toplumdaki bütün bireyler taşımalı. Araç sahipleri engelli rampalarına park etmemeli mesela" diye konuştu.

Çelik'in konuşmasının ardından programa katılanlar hep birlikte toplu fotoğraf çekildi.

Bu haber 1942 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
SON DAKİKA
PUAN DURUMU