• mih sol
  • mih sag
  • GMH

ENGELLİLER GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYOR

ENGELLİLER GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYOR
Avrupa Birliği’nin desteği ile yürütülen ‘Aktif Yurttaşlık Hakkımızdır: Türkiye Engelliler Meclisi’ne Doğru’ projesi STK’lar arasında sürdürülebilir bir ağ kurmayı amaçlıyor.

Haber: Nezih VAROL

Engelliler Konfederasyonu’nun ‘Aktif Yurttaşlık Hakkımızdır: Türkiye Engelliler Meclisi’ne Doğru’ adlı projesinde  24’üncü il Manisa oldu. Avrupa Birliği’nin mali desteği ile yürütülen proje, Türkiye’de engellilik alanında çalışan sivil toplum örgütleri (STK) arasında sürdürülebilir diyalog ve savunuculuk temelli bir ağ kurmayı amaçlıyor. Engelli hakları hareketinin deneyimli isimlerinin moderatörlüğünü üstleneceği yerel toplantılar dizisi her ilde engelli STK’larını bir araya getirecek. Bu toplantıların sonucunda ülke genelini yansıtacak biçimde seçilen 52 ilin her birinde, o ilin genelinde engelli hakları mücadelesi yürüten sivil toplum örgütlerinin katılımıyla ‘Yerel Engelli Meclisleri’ kurulacak. Bu yerel meclislere üniversitelerde, barolarda ve belediyelerde engellilik alanında çalışmalar yapan uzmanlar da katılabilecek. İllerde sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kurulacak yerel meclislerden seçilecek temsilciler nihayetinde Türkiye Engelliler Meclisi’ni oluşturacak. Bu meclis çocuk, kadın, genç ve yaşlı engelli bireylerin haklarını savunmak ve geliştirmek için bir baskı gücü olacak. İlerleyen aylarda ülke genelinde engelli hakları alanında ve süreğen hastalıklar alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının ‘Uluslararası Sözleşmeler’, ‘Kaynak Geliştirme’, ‘Savunuculuk’, ‘İzleme’, ‘Gönüllü Yönetimi’ ve ‘Medya’ konularında güçlenmeleri amacıyla eğitimler de yapılacak. Engelliler Konfederasyonu bu projeyle gençlerin, kadınların, yaşlıların ve çocukların engelli hakları savunusuna katılımını teşvik etmeyi, engelli örgütleri arasında iletişim ve işbirliği olanaklarını genişletmeyi amaçlıyor. Bu proje kapsamında projeleriyle başvuran ve bağımsız bir seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda finale kalan en az dört sivil toplum örgütüne fon sağlanacak.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİLER

Engelliler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Şule Sepin İçli ve Proje Halkla İlişkiler Sorumlusu Av. Ali Ulusoy, Manisa Altı Nokta Körler Derneği’nde konuyla ilgili basın toplantısı düzenlendi.  Engelliler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Şule Sepin İçli, şu açıklamada bulundu: “Engelliler Konfederasyonu olarak 2016 da bir çalıştay gerçekleştirdik. Hak temelli sorunların üzerine giderek analiz etmeye çalıştık. Bu sorunlar arasında engelli örgütlerin çok sayıda olması, bizi daha iyi etkiyebilmesi için bir çalışma ve işbirliği yapılması gerekiyordu. Bunun sonucunda Türkiye engelliler meclisi oluşturulursa konfederasyonlardan bağımsız bütün engelli örgütlerin temsilcilerinin yer aldığı meclis oluşmasının engelli bireylere yardım edeceğini düşündük. 52 ilde engelli meclisleri kurmayı hedefledik. Şuan 24'ncü ildeyiz. 23 Kasım Cuma günü Manisa'da Engelli Meclisini kuracağız. Diyarbakır, Erzincan, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi pek çok ilimiz var. Asıl hedefimiz engelli çocuk, engelli kadın, yaşlı ve genç engelliler alt tematik konuları bir araya getirerek aslında bu meclisi gündemine taşımak. Bu meclis en az 4 projeyi destekleyecek. Sadece proje yazımıyla kalınmayacak, aynı zamanda da 26 ilde eğitimler gerçekleşecek. Meclis üyelerimizi bu eğitime dahil edeceğiz”.

Bu haber 582 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
ÇOK OKUNAN HABERLER
RÖPORTAJLAR
SON DAKİKA
PUAN DURUMU