• mih sol
  • mih sag

KIŞ HASTALIKLARINA KARŞI DİKKATLİ OLUN!

KIŞ HASTALIKLARINA KARŞI DİKKATLİ OLUN!
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cenk Atman, kış aylarında toplu yaşanan yerlere insanların transfer olmasıyla hem çocuklarda, hem yetişkinlerde hastalıkların oluştuğunu söyledi.

Haber Merkezi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cenk Atman, kış aylarında toplu yaşanan yerlere insanların transfer olmasıyla hem çocuklarda, hem yetişkinlerde hastalıkların oluştuğunu belirterek, kış aylarında üst ve alt sonulum yolu enfeksiyonlarında artış görüldüğünü söyledi. Dr. Cenk Atman, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Aileler genellikle çocuklar üşüdüğünde rahatsızlandığını, havanın soğumasından dolayı hasta olduğunu düşünürler. Oysa ki biz hekimler mikroorganizma olmaksızın hastalığın olmayacağını anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü hastalık büyük olasılıkla kış aylarında yaşadığımız bütün rahatsızlıkların temelinde yüzde 90’ını viral üst solunum enfeksiyonu dediğimiz ajanlar sorumlu. Bunlarda özellikle toplu yaşama geçtiğimiz kış aylarında daha fazla bulaşma şansı, yaşam alanları daha rahat bulaşabilir hale gelmektedir. O yüzden kış aylarında hastalık yoğunluğunda artış görüyoruz”.

KIŞ HASTALIKLARINI ANLATTI

En sık görülen kış hastalıkları hakkında da bilgiler veren Atman, şunları söyledi: “Bunlar soğuk algınlığı şeklinde seyredebileceği gibi bazen anjin şeklinde, bazen sinüzit şeklinde, bazen orta kulak enfeksiyonu bazen de grip şeklinde zuhur etmektedir. En sık gördüğümüz çok şükür ki soğuk algınlığı şeklinde soğuk algınlığı virüsleri tarafından meydana gelen hastalıklar. Bunlar daha çok 1-2 gün süren hafif ateş, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, hapşırma, hafif derece beslenme bozukluğuyla seyreden tablonun hafif olduğu hastalıklar. Bunlara daha çok soğuk algınlığı adını veriyoruz. Halk dilinde de nezle olarak da tabir edilen daha basit üst solunum yolu enfeksiyonları için bu terimi kullanıyoruz”.

ŞUBAT VE MART’A DİKKAT!

Gribin soğuk algınlığından daha tehlikeli, daha vahim sonuçlara yol açtığına dikkat çeken Cenk Atman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında grip mikroorganizması Ocak ayı civarında yüzde 80-90 civarında tek salgın şeklinde, çok nadiren de Şubat ve Mart aylarında iki salgın şeklinde seyreder. İnfluenza virüsün yol açtığı bir rahatsızlıktır ve grip soğuk algınlığının aksine çok daha ani başlayan şiddetli ateş, genel durumun daha hızlı bozulması, kas ağrısı, eklem ağrısı, karın ağrısı, beslenme bozukluğu, yeme içmenin daha da ağır etkilendiği bir tablodur. Özellikle minik bebekler 0-1 yaşın altındaki bebekler influenzaya yakalandığında çok daha ağır seyredebilmektedir.  Özellikle 0-3 yaş gurubu influenzadan şüphe ettiğimizde bu grubu bazen hastanede müşahede etmek zorunda kalabiliriz”.

Bu haber 640 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
SON DAKİKA
PUAN DURUMU