• mih sol
  • mih sag

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ENDİŞELİ

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ENDİŞELİ
Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi, tarımsal öğrenimin 173’üncü yılıyla ilgili Alaşehir Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi, tarımsal öğrenimin 173. yılıyla ilgili Alaşehir Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.  Ülkemizde her yıl 10 Ocak gününün Tarımsal Eğitimin yıldönümü olarak kutlandığını ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Müjgan Şenay, “10 Ocak 1846 yılında, İstanbul Yeşilköy’de bulunan Ayamama çiftliğinde başlamış olan Tarımsal Eğitimin bu yıl 173.’sünü kutlamaktayız. 1878-79’da Küçükçekmece’de “Halkalı Ziraat Mektebi Aliyesinde devam eden eğitim, 1930 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Ankara’da Yüksek Ziraat Okulu olarak Cumhuriyet tarihinde Tarımsal Eğitimde yerini bulmuştur. Artık bilinmelidir nüfusun artması, küresel ısınmaya bağlı bölgesel kayıplar, maden, enerji, otoyol ve sanayi yatırımlarına bağlı kayıplarla kişi başına düşen tarımsal alan azalmakta ve bunun sonucu ziraat mühendislerinin üretim alanındaki verim ve kalite sağlıklı ürün elde edilmesinde çok önemli olduğu ve olacağı ortaya çıkmaktadır. Bu daralan alanlarda ve yeni çevresel koşullarda doğru ileri teknoloji ve tekniklerle bölgemizin klimasına uygun çeşitlerin korunması, ıslah edilmesi ve devamlılığının sağlanması için kaliteli ve teknolojili eğitim veren fakültelerde yaz dönemini de kapsayacak eğitimlerle yetişmiş meslektaşlarımızın istihdam edilmesi birinci önceliğimiz olmalıdır. Unutulmamalıdır ki tarım gittiği yere medeniyet götürür. Bu medeniyeti yüceltmek, kaliteli hale getirmek zirai eğitimle olacaktır. Çağın gereğine uygun sağlıklı, planlı, kaliteli ürünler ve bilinçli toplumlar yetiştirmek bu eğitimden geçmektedir” dedi.

 

 

Tarım sektörünün can damarı olan ziraat mühendislerinin ülke tarımının içinde bulunduğu ekonomik olumsuzluklardan doğrudan etkilendiğine dikkat çeken Şenay, “Birçok meslektaşımız iş ararken, iş yeri sahibi olanlar mevcut konumunu koruyabilmenin uğraşı içindedir. Özel sektörde çalışanlar, çoğunlukla insan onuruna yakışır ücret alamazken, kamuda çalışanlar liyakata dayalı çalışma ortamı özlemi içindedir. Emekli olan ziraat mühendisleri ise çalışanların yarı ücretine mahkum edildiğinden geçim sıkıntısı çekmekte, emekli olduğu halde çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu durum özellikle kamuda çalışanların yasal sürelerini doldurmuş olmalarına rağmen emeklilik hayallerini ertelemelerine neden olmaktadır.  Bizler ziraat mühendisleri olarak ülkemizde tarımsal üretimin ithalata yenik düşürülmeden desteklenmesi, korunması, teşvik edilmesi Bölgenin coğrafi üstünlüklerinin kullanılarak jeotermal yatırımlarla, madenlerle zarar görmeden ön plana çıkarılması gerekirse bölgedeki kıymetli ürünlerinin ve üretim alanlarının koruma altına alınarak, ürün ve üreticilerin korunması, sektöre hizmet eden biz ziraat mühendislerinin en önemli istekleri ve temennileridir. Bu kapsamda sektörde etkin hizmet verebilmek için çiftçi örgütlerini destekliyor ve tavsiye ediyoruz. Bu topraklar, ürünler bilinçli mühendisler ve çiftçilerle elbirliği ile gelecek nesillere taşınacaktır. Mirasımızı korumak ve çocuklarımıza tertemiz aktarmak bizlerin asli sorumluluğu ve görevidir” diye konuştu.

Bu haber 738 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
SON DAKİKA
PUAN DURUMU