• mih sol
  • mih sag

PALANDÖKEN “FİYATLAR DÜŞECEK” DEDİ

PALANDÖKEN “FİYATLAR DÜŞECEK” DEDİ
Ticaret Bakanı Pekcan ile Manisa’ya gelen TESK Genel Başkanı Palandöken, 31 Mart’tan sonra fiyatların artacağı yönündeki iddialar için, “Artmayacak, daha da düşecek” yorumunda bulundu.

Haber: Nezih VAROL

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Manisa Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile hafta sonunda Manisa Anemon Otel’de gerçekleşen bölge istişare toplantısına Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de katıldı. Toplantı arasında Manisalı esnaf odaları başkan ve yöneticilerinin sorunlarını dinleyen TESK Genel Başkanı Palandöken’e şoför esnafının sorunları da iletildi. Manisa İnternet Haber muhabirinin, “Esnaf ve vatandaşlar son dönemde yaşanan fiyat artışları nedeni ile sıkıntı yaşıyor, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında fiyatların daha da artacağı iddiaları var, siz ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusuna Bendevi Palandöken, ılımlı bir cevap verdi. Palandöken, şunları söyledi: “Bu iddiaların temeli yok, evet bazı nedenlerle, özellikle stokçuluk yapılarak bir kaç üründe fiyat artışı yaratıldı, bu durum düzletilmeye çalışılıyor, gerekli önlemler alınıyor. 31 Mart’tan sonra mal ve hizmetlerin fiyatının artacağı iddiaları ise tamamen asılsız, aslı astarı yok, böyle bir şey olmayacak. Aksine fiyatlar düşecek. Bu konuda ciddi çalışmalar var. Fiyatların artmayıp düşeceği kesin. Vatandaşlar rahat olsun”.

“KÜÇÜK ESNAF KORUNMALI”

Daha önce yaptığı açıklamsında küçük esnafın korunması ve piyasaların tam rekabet ortamına kavuşması için perakende yasasında yeniden düzenlemeye gidilmesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şu önerilerde bulunmuştu: "Perakende yasası 4 yıl önce çıktı. Zincir marketlerin sayısı ise 4 yılda yüzde 66 artarak 32 bine dayandı. Perakende yasası güncellenerek, zincir marketlerin açılacağı konumlara, açılış kapanış ve çalışma saatlerine sınırlama getirilmeli. Böylelikle piyasalarda tam rekabet ortamının oluşmasıyla istenmeyen fiyat artışlarına da çeki düzen gelecektir. Her mahallede, her sokak arasında peş peşe açılan yerel ve ulusal zincir marketler esnaf ve sanatkarımıza zarar vermekle birlikte piyasalardaki fiyat makasını daha da açıyor. Fiyatlarda dengesizliği artırarak çevredeki esnaf ve sanatkarın ekmeğini bölüyor. Sayılarının her geçen gün artmasıyla birlikte kozmetikten beyaz eşyaya, teknolojik ürünlerden sebze meyveye satmadıkları ürün çeşidi yok. Yani çevrede sadece bakkala değil manav, kasap, kırtasiyeci, tuhafiyeci, konfeksiyon ve ayakkabıcı olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarımıza zarar veriyorlar. Bir an önce bu durumun önüne geçilmeli”.

 

 

 

 

Bu haber 466 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
SON DAKİKA
PUAN DURUMU