• mih sol
  • mih sag

CUMHURBAŞKANI’NA BASININ SORUNLARINI İLETTİ

CUMHURBAŞKANI’NA BASININ SORUNLARINI İLETTİ
Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan 6 Bölge Federasyonu ve 81 il temsilcisinin görüşlerini alarak hazırladığı sorunlar dosyasını Cumhurbaşkanı’na iletmesi için Vali Deniz’e sundu.

Haber: Nezih VAROL

 

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 6 Bölge Federasyonu ve 81 ilin Gazeteciler Cemiyeti yöneticilerinin görüşlerini alarak  hazırladığı ‘Yerel Basının Sorunları ve Çözüm Öneriliri’ içerikli üç sayfalık raporunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştırılması ve TBMM’de görüşülmesi için başta Manisa Valisi Ahmet Deniz olmak üzere Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, CHP İl Başkanı Semih Balaban, MHP İl Başkanı Ömer Baysal, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Eryılmaz, Milletvekilleri Murat Baybatur, Özgür  Özel, Erkan Akçay, İsmail Bilen, Uğur Aydemir, Tamer Akkal, Semra Kaplan Kıvırcık ve Mehmet Ali Özkan’a teslim etti. Ali Filizkan hazırlayıp ilgili makamlara ve siyasetçilere sundukları raporun arzu edilen noktaya ulaşacağının sözünü aldıklarını da ifade etti.

 

ÇÖZÜM İÇİN UMUTLARI VAR

 

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı da hazırlanan raporla ilgili olarak şunları söyledi: “Ülkemiz için vazgeçilmez bir kamu görevini yerine getiren medya kuruluşları olağanüstü zor günler yaşamakta, hatta hayatiyet sorunuyla karşı karşıya bulunmaktadır. Yerel Medya kuruluşları kapanmanın eşiğindedir. Anadolu basını can çekişiyor. Yerel basının mevcut durumu ve sorunlarını içeren çözüm önerilerimizi Basın İlan Kurumu’na yeni Genel Müdür atanmasının hemen ardından yaptığımız istişareler sonucunda dosya olarak hazırladık. Raporumuzu TGK Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımızın görüşleri doğrultusunda son haline getirdik. Hedefimiz bu çalışmayı öncelikle illerdeki Vali, Belediye Başkanı ve İl Başkanları ile paylaşıp destek istemek ve özellikle Milletvekilleri kanalıyla Cumhurbaşkanlığı makamına ulaşmasını sağlamak, Parti Grup Başkanvekilleri, Genel Başkan Yardımcıları ve Genel Başkan düzeyinde randevu alarak  sorunları  TBMM  gündemine taşımaktır”.

 

SORUNLAR BÜYÜK

 

Raporda yer alan yerel basının mevcut durumu ve sorunları ile çözüm önerileri şu başlıklar altında sunuldu; 1-Resmi ilan alan gazete sayısı, 2-İstihdam, 3-Yerel basının batma tehlike sınırından uzaklaştırılması, 4-Gazetecilik Meslek Yasası, 5-Darbe dönemlerinden kalan maddelerin düzenlemesi, 6-Basın Kartları Komisyonu ve benzeri. Bu sorunlar karşısında acil beklentiler; 1-Kanun teklifi hazırlanarak Gazetecilik Meslek Yasası ülkemize kazandırılmalıdır. 2-Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler günümüz koşulları göz önüne alınarak değişmelidir. 3-Resmi ilanları yük gören bürokratik anlayışın yerine, sağduyulu yaklaşımla ülke menfaatlerinin hâkim olacağı bir bakış açısı hayata geçmelidir. 4-Sektörümüzde yaygınlaşmakta olan tekelci yaklaşım her şeyden önce siyaset kurumuna zarar vermektedir. Bu husus acilen gözden geçirilerek tedbir alınmalıdır. 5-Dünyanın her yerinde egemen devletler basınla aralarında irtibat kurarlar. Millilik ve yerlilik açısından bu vaz geçilmez bir stratejidir. Bu faaliyet alanı milli güvenlik, milli eğitim ve ulaştırma gibi bir kamu hizmet alanıdır. Sistemi sağlıklı olarak işler hale getirecek yöntemler sektör temsilcileriyle de görüşülerek üretilmelidir. 6- Yazılı basın, radyo televizyonlar ile internet mecrasını bir bütün olarak ele alan, Düzenleme-Denetleme-Destekleme ayaklarını içeren bir sistem kurulmalıdır. Bunun için vakit geçirmeden internet yasası çıkarılmalıdır. Aksi halde şantajcı, yalancı, baskıcı kişiler mesleğimizin onuru zedelemekte, meslek mensubu olmamalarına rağmen ortalıkta dolaşmaktadır. 7- Basın için Acil Destek Paketi çıkarılmalıdır. Pakette doğrudan desteklerin dışında Hazine, İŞKUR, KOSGEB ve kalkınma ajansları destekleri “konfeksiyon” değil “terzi usulü” hazırlanmalıdır. 8- BİK Genel Kurulu’nun sağlıklı olarak çalışmalarına devam edebilmesi için Hükümet Kanadı üyeleri atanmalıdır. 9- Taslak halinde olan Yargı Reformu Paketi’nden icra ilanlarının gazetelerde yayının kaldırmayı öngören değişiklik yerine Kamu İhale Mevzuatı’ndaki gibi eşik değerler sistemi getiren ve icralardaki gri alanları şeffaflaştıran gazetelerde yayın mekanizmasına geçilmelidir. 10-Doğrudan alım, acil alım, ilandan kaçınmak için işleri birleştirme ya da ayırma gibi yöntemlerden vaz geçilmesi konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır. 11- Basın Kartları Yönetmeliği’nin aksayan yönleri sektörün de görüşleri alınmak sureti ile giderilmelidir. Basın Kartları Komisyonu’nu, meslek temsilcilerinin yer aldığı bir yapıya kavuşturulmalıdır. 12- Bir yılı aşkın süredir basın kartı alma hakkına sahip oldukları halde alamayan meslektaşlarımızın haklarının iadesi sağlanmalıdır.

 

 

 

 

Bu haber 225 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
SON DAKİKA
PUAN DURUMU