• mih sol
  • mih sag

AKUT Manisa Enkaz’da!!!

AKUT Manisa Enkaz’da!!!
18-19-20 Mayıs tarihlerinde AKUT Denizli ev sahipliğinde yapılan AKUT Enkaz Eğitimi’ne, AKUT Manisa Ekibi 14 kişiyle katıldı.

Pamukkale’de belediye tarafından tahsis edilen alana kamp atan AKUT ekipleri daha önceden belirlenmiş enkaz alanında çeşitli eğitimler alarak tatbikatlar yaptı. AKUT İstanbul ve AKUT Kocaeli Ekipleri’nden gelen eğitmenler ve asistanlar tarafından Ege Bölgesinden gelen 90 AKUT gönüllüsüne eğitimler verildi.

Uygulamalı tatbikat yapıldı

Eğitimde enkazlarda kullanılan ekipmanların tanıtımı ve kullanılması konusunda bilgiler aktarılırken, kursiyerler tek tek cihazları enkazda uygulamalı olarak kullandılar. Enkazdaki afetzedelerin yerlerinin tespiti, afetzedeye ulaşmak için enkazda güvenli gediklerin açılması, beton kesme, beton kırma ve afetzedeye ilk müdahalenin ardından güvenli bölgeye hastanın sevk edilmesi uygulamalı olarak anlatıldı ve ardından eğitime katılan ekipler tatbikatlarla aldıkları eğitimleri tatbik etti.

‘Hayat kurtarmak için bu yola çıktık’

AKUT Manisa Birim Başkanı Hakan Özcan yaptığı açıklamada “AKUT Manisa Birimi olarak eğitimlerin hiç birini kaçırmıyoruz. Eğitimlere mümkün olduğunca fazla sayıda gönüllümüzle katılarak Manisa’daki gücümüzü her geçen gün daha da arttırıyoruz. Kamp süresince havalar yağışlı ve soğuktu. Kamp boyunca çadırlarımızda kaldık.  Toz ve çamur içerisinde enkazda çalıştık.  Bundan da çok mutluyuz. Çünkü afetlerin ne zaman başımıza geleceği belli değil. Her türlü hava ve iklim koşullarına ve zor şartlara gönüllülerimizin alışması lazım. Bizler hayat kurtarmak için bu yola çıktık ve bu yolda olmaktan da mutlu ve gururluyuz. “dedi.

 


Her türlü kazaya ve afetlere karşı hazırlıklı olmak için eğitimlerin sürekli devam edeceğini söyleyen Hakan Özcan, kampın kendileri için oldukça verimli geçtiğini belirtti.

Bu haber 19416 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
SON DAKİKA
PUAN DURUMU